>

Otwarte Fundusze Emerytalne

Nasza przyszłość?

kwi 01

Otwarte Fundusze Emerytalne – dlaczego okazały się klapą? Jeszcze nie tak niedawno polskim emerytom należne pieniądze wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – jednostka budżetowa, która zarządzał i do tej pory zarządza większością składek emerytalnych odprowadzanych przez pracodawców w imieniu pracowników. Nie była to może idealna maszynka do wypłaty emerytalnej – bardzo często była dofinansowana z budżetu państwa, ale dopóki pracujących było więcej niż emerytów wszystko się świetnie układało. Jednak po przejściu polskiej gospodarki z zarządzanej centralnie na gospodarkę rynkową wielu specjalistów wykazało, że sposób zarządzania funduszami emerytalnymi, jakie są przekazywane do ZUS po pierwsze nie jest sprawiedliwe, gdyż nikt tak naprawdę nie wie ile pieniędzy w jego imieniu jest przekazywanych do ZUS, a po drugie nie wie ile dostanie emerytury i czy ta emerytura wystarczy mu do życia. Opracowano więc reformę emerytalną, która na podstawie ustawy z 28 sierpnia 1997 roku powołała do życia Otwarte Fundusze Emerytalne. Nie wielu chyba pamięta te spoty reklamowe, które zachwalały reformę – staruszkowie pod palmami itp. Dość szybko się okazało, że rozwiązanie jakie przyjęto nie jest do końca przemyślane. Nikt nie pomyślał nad tym, żeby finanse jakie były przekazywane do OFE były inwestowane w taki sposób by zysk był jak największy. Okazało się, że OFE najchętniej inwestowały pieniądze w Obligacje Państwa, więc zyski były niewielkie. Ale bombą okazało się oświadczenie OFE, że pieniędzy na emerytury starczy im tylko na 10 lat. To wszystko spowodowało, że fundusze te stały się niepotrzebne.

1 kwietnia 2013 | Kategoria: OFE
Tagi: , , , ,
lut 11

Wysokie emerytury to nie z OFE Założenie reformy emerytalnej przeprowadzonej przez rządy AWS pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka zakładały, że składka emerytalna nie będzie trafiała już w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ale częściowo do nowego tworu, który został powołany Ustawą z dnia 28.08.1997 roku o Organizacji i Funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Z założenia OFE było powołane w celu wspomożenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w tych czasach nie był zbyt wydajny w zarządzaniu składkami emerytalnymi. Zarządzanie miało to być bardziej przejrzyste, ponieważ każdy kto był zobowiązany do podpisania umowy z jednym z wielu OFE miał założone indywidualne konto na które wpływały pieniądze i którymi zarząd OFE miał obracać w taki sposób, by przynosiły jak największy zysk dla ubezpieczonego. Jak to bywa w naszym kraju, to co było założone nie zawsze może się sprawdzić w życiu. Po pierwsze, szybko wyszło na jaw, że stopy zysku, które uzyskiwały OFE nie były zbyt wysokie, a do tego kiedy odliczy się jeszcze prowizje, które były naliczane niezależnie od tego czy OFE miało zysk czy nie dodatkowo nie wpływało na morale ubezpieczonych pozytywnie. Okazało się też, że nikt kto opracowywał ustawę nie pomyślał o tym, aby zawrzeć w niej przepisy regulujące długość wypłacania emerytur z OFE, ani ich minimalnej wysokości. Jeśli ktoś jeszcze liczy na wysokie emerytury z OFE może o nich zapomnieć.

11 lutego 2013 | Kategoria: Wady i zalety
Tagi: , , , ,
sty 11

Nasz poczciwy ZUS Tylko bardzo nieliczni wyrażają się pochlebnie o takiej instytucji, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli popularny ZUS. Nic jednak w tym dziwnego, skoro nasze składki odkładane w tej instytucji są niewspółmierne do przyszłych emerytur. Wiadomo bowiem, że gdybyśmy te pieniądze ze składek sami zainwestowali, to mielibyśmy znacznie więcej pożytku. Jednakże to tylko pobożne życzenia, które pozostają w sferze marzeń. Tymczasem biorąc pod uwagę fakt, iż bezrobocie od kilku lat utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie, a nasze społeczeństwo wyraźnie się starzeje, nasze emerytury w przyszłości nie kształtują się ciekawie. Można więc powiedzieć, że same odkładanie do ZUS-u wielu z nas przysporzy korzyści. Nawet te magiczne OFE, do którego odkładane jest część ZUS- owskich składek, nie da nam poczucia spokojnej starości. Jak podkreślają fachowcy, dla współczesnych ludzi w młodym i średnim wieku, jedynym sposobem na sensowne pieniądze na przyszłej emeryturze, to odkładanie w III filarze, na jakiejś lokacie czy też inna forma aktywnej oszczędności. Nie da się bowiem ukryć, że emerytury, którymi dzisiaj mogą się cieszyć osoby, które osiągnęły ten wiek emerytalny kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, w przyszłości już nie wrócą. W głównym stopniu chodzi tutaj o emerytury osób, które pracowały na kopalniach.

11 stycznia 2013 | Kategoria: OFE
Tagi: , , , ,