>

Otwarte Fundusze Emerytalne

Nasza przyszłość?

kwi 09

Jaki system takie emerytury Chyba już nikt w naszym kraju nie marzy o tym, że jego emerytura będzie pozwalała mu, tak jak emerytowi niemieckiemu na zwiedzanie świata, na realizowaniu swoich marzeń. A takie obrazy były przedstawiane w niejednym medium jeszcze nie tak dawno w roku 1997, kiedy była wprowadzana przez rząd Jerzego Buzka reforma emerytalna. Samo założenie tej reformy było całkiem dobre – każdy miał mieć indywidualne konto emerytalne i na nim byłyby odkładane pieniądze na przyszłą emeryturę. Wysokość przyszłej emerytury była by uzależniona od wysokości składek, długości okresu składkowego i oczywiście od jakości zarządzania tymi pieniędzmi. Jednak dla zarządzania naszymi pieniędzmi powołano twór, który już raz próbowano w Chile i nie bardzo to wyszło. Otwarty Fundusz Emerytalny miał być zarządzany przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które najczęściej należały do banków. Jak to w świecie finansów bywa w przepisach ustawy było więcej zabezpieczenia interesów właśnie PTE jak ubezpieczonych. Do najbardziej kontrowersyjnych należało o, że nie było w nich zawarte nic co by określało długość okresu wypłacania świadczeń emerytalnych. Ponadto niezależnie od efektów finansowych PTE mogą sobie wypłacać całkiem spore sumy z tytułu obsługi kont, prowizji oraz kosztów jakie ponoszą. Tak naprawdę więc nie są zmuszone do dobrego zarządzania powierzonymi pieniędzmi.

9 kwietnia 2013 | Kategoria: Wady i zalety
Tagi: , , , ,
mar 28

Zarządzanie funduszem Z samego założenia Otwarte Fundusze Emerytalne miały być źródłem dochodów Polaków na przyszłej emeryturze. Miało to być nieco więcej niż z ZUS-u, ale oczywiście nie na tyle, by móc spać spokojnie. Tak różowo to wyglądało to jedynie w telewizyjnych reklamach. Faktycznie to na tym całym procederze bardzo duże dochody uzyskiwały Polskie Towarzystwa Emerytalne. Część składek, które trafiały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, miało i trafiało na konta poszczególnych klientów. Jednakże znaczna część tych składek była i jest pochłaniana przez opłaty na rzecz zarządzania konkretnym funduszem. Z założenia opłaty te były i są nieco inne w każdym z funduszy i wraz z upływem czasu od podpisania przez klienta umowy, te składki na zarządzanie powinny stopniowo maleć. Czy jednak w tej sytuacji, kiedy przyszłość istnienia wszystkich Otwartych Funduszy Emerytalnych jest zagrożona, te wszystkie opłaty na zarządzanie mają sens? Dla samych funduszy i osób tam pracujących na pewno, ale z punktu widzenia klienta, może on się poczuć zdecydowanie wyprowadzony w pole. Jego pieniądze, które miały zarabiać na jego emeryturę zostały roztrwonione na jakieś opłaty za zarządzanie, kupowanie jednostek, z których w tej chwili niewiele wynika, a do tego być może wszystkie te środki, które są zgromadzone na jego koncie wrócą ponownie do ZUS-u.

28 marca 2013 | Kategoria: Emerytury
Tagi: , , , ,
lut 11

Policyjny odpoczynek Nikt nie wątpi w to, że praca policji jest obciążona pewnymi zagrożeniami. Dlatego też mają oni możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę już po piętnastu latach służby. Oczywiście po tym czasie nie ma możliwości, aby wysokość świadczeń była pełna. Jeśli zatem któryś z funkcjonariuszy zdecyduje się przejść na wcześniejsze świadczenia emerytalne po 15 latach otrzyma 40% emerytury. Z każdym następnym rokiem, w którym dana osoba miałaby przejść na emeryturę wysokość świadczenia wzrasta o 2,6%. Liczba ta obowiązuje także w przypadku, gdy przed podjęciem służby dana osoba pracowała gdzieś wcześniej i miała odprowadzane składki. Liczy się jednak w taki przypadku maksymalnie trzy lata tego okresu składkowego przed podjęciem służby w policji. W przypadku dłuższego okresu, kwota procentowa spada o połowę. W przypadku okresów nieskładkowych poprzedzających pracę w policji, wysokość świadczeń po przejściu na emeryturę policyjną wynosi 0,7% za każdy rok. Ważnym aspektem zapisu ustawy jest niemożność przekroczenia 75% wysokości pełnych świadczeń w okresie przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego. Na chwilę obecną wchodzą pewne zmiany w zakresie przyznawania wcześniejszych emerytur policjantom, dlatego też wielu z nich, którzy pracują już w tej służbie długo, przechodzi na wcześniejsze świadczenia.

11 lutego 2013 | Kategoria: Emerytury, Wady i zalety
Tagi: , , , ,
sty 12

Korzyści krezusów Można się zastanawiać czy tak naprawdę reforma emerytalna była Polsce i Polakom potrzebna. W tym samym czasie przyjęło ją trzydzieści krajów, ale nie wszystkie one wyszły na tym dobrze. Tak naprawdę komu się ona opłacała? Na pewno tym, którzy stoją na dobrej i wysokiej pozycji społecznej. Z pewnością więc ci, którzy zarabiają spore pieniądze oraz mają długi staż pracy, zyskali na tej reformie sporo pieniędzy. Jednakże gdyby spojrzeć w dół, na tych, którzy mają krótki staż pracy i zarobki oscylujące wokół najniższej krajowej, to nowa reforma emerytalna wprowadzająca w Polsce Otwarte Fundusze Emerytalne nie opłacała im się wcale. Wszakże nawet nie wiadomo czy będą z tego jakiekolwiek pieniądze, a jeśli tak to z pewnością będą one niewielkie. De facto, wszystkie te osoby, które są nisko sytuowane w hierarchii społecznej, tak naprawdę sporo tracą na tejże reformie. Wychodzi więc na to, że reforma, która miała znacznie poprawić byt Polaków, wprowadziła u nich nie tylko zamęt, ale jeszcze pogorszyła ich sytuację. Najdziwniejsze jest to, że to wszystko odbywa się w imię prawa. Ci, którzy mieli na tym wszystkim zarobić, z pewnością zarobili, a wszyscy pozostali po prostu stali się niemymi uczestnikami kolejnego procesu, w którym de facto uczestniczą najbogatsi i najbardziej wpływowi. Nam pozostaje tylko zaakceptować zaistniałą sytuację.

12 stycznia 2013 | Kategoria: Wady i zalety
Tagi: , , , ,