>

Otwarte Fundusze Emerytalne

Nasza przyszłość?

Wpisy z kategorii ‘ZUS’

mar 09

Świetlany początek Gdy pod koniec ubiegłego stulecia na nasz polski rynek zaczęły wchodzić Otwarte Fundusze Emerytalne, przed Polakami kreśliła się świetlana przyszłość. Jednakże dzisiaj, jak dobrze wiemy, były to marzenia pisane palcem po wodzie. Zaczęło się w roku 1997, kiedy to powstała Ustawa o Funduszach Emerytalnych. Sama reforma zaczęła funkcjonować dwa lata później, w roku 1999. Każdy Otwarty Fundusz Emerytalny był prowadzony przez podmiot o nazwie Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Wszystkie osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku, miały obowiązek przystąpienia do któregoś z OFE. Także ci, którzy wcześniej się urodzili mogli to zrobić, ale w ich przypadku nie było to obowiązkowe. Zatem ci, którzy pozostali przy starym systemie, zrobili dobry ruch. Tak przynajmniej się wydaje z perspektywy czasu. Od początku wydawało się, że powstanie OFE to bardzo dobry pomysł. Ci, którzy mieli już dość ZUS -u i z obawą patrzeli na swoje przyszłe emerytury, teraz mieli wielką nadzieję, że będzie lepiej. I na początku tak było. Wydawało się, że OFE będzie tym produktem, który pozwoli obywatelom na znacznie większe świadczenia emerytalne niż te z ZUS-u. Jednakże już po kilku latach czar prysł i okazało się, że z tej mąki dobrego chleba nie będzie. Na chwilę obecną trudno jest powiedzieć czy OFE w ogóle jeszcze przetrwa na polskim rynku.

9 marca 2013 | Kategoria: ZUS
Tagi: , , , ,
lut 13

Dlaczego właśnie OFE? Niewątpliwie, każdy kto przepracował odpowiednią ilość lat powinien otrzymać emeryturę, która powinna być w takiej wysokości, by pozwoliła nie tylko na przeżycie, ale na godne życie. Emerytura powinna być gwarantowana przez Państwo i niezbywalnym prawem każdego, kto wykonuje pracę, podczas której były opłacane składki emerytalne. W Polsce do 1997 roku, gromadzeniem, zarządzaniem składek emerytalnych oraz wypłacaniem emerytur zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jednak z różnych przyczyn nie był tak wydajny jak by się chciało. Nad zmianami systemu emerytalnego w naszym kraju pracowano już na długo przed rokiem 1997. Były różne propozycje, jednak rząd prof. Jerzego Buzka popierany przez parlamentarzystów z AWS zdecydowało się na model chilijski, w którym elementem wspomożenia ZUS miały być Otwarte Fundusze Emerytalne, które miały tworzyć II filar obowiązkowy dla wszystkich zatrudnionych, którzy urodzili się po roku 1968, oraz III filar dobrowolny dla każdego ubezpieczonego. Większość z OFE jakie powstały w naszym kraju były związane z instytucjami bankowymi. Od początku były nastawione nie na dbanie o ubezpieczonego, ale o gromadzenie własnego zysku. Świadczy o tym choćby zapis, że niezależnie od zysku OFE miały sobie wypłacać odpowiednie prowizje i pokrywać swoje koszty, które oczywiście nie były małe. Dlaczego więc zdecydowano się na takie rozwiązanie, tego chyba nikt nie powie głośno.

13 lutego 2013 | Kategoria: ZUS
Tagi: , , , ,
lut 07

Dlaczego nie mogę mieć wysokiej emerytury? W naszym kraju wiele osób zadaje sobie jedno pytanie, dlaczego moja emerytura nie może być taka jak na przykład u zachodnich sąsiadów. Już nie chodzi tu o dokładną wysokość tych emerytur, ale o to, żeby ich proporcje były zachowane w stosunku do otrzymywanych pensji. Jeszcze przed wejściem reformy emerytalnej w 1997 roku przeprowadzonej przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność, wielu marzyło o tym, że ich emerytury w końcu będą godne, ale szybko się okazało, ze jednak jest trochę inaczej. Powołano wprawdzie osobę prawną – Otwarty Fundusz Emerytalny, który miał zarządzać częścią składek emerytalnych, jednak nie określono w przepisach niczego co by zabezpieczało interesy ubezpieczonych, no może poza kilkoma sprawami, jak dziedziczenie składek ubezpieczonego. Ówcześni rządzący podczas opracowywania zasad reformy za wzór wzięli rozwiązanie, które było już próbowane w Chile. Jednak tam szybko rząd się z pomysłu tego wycofał, gdyż był bardzo niewydajny. Dlaczego więc w dalszym ciągu upierać się przy czymś, co jedynie generuje dług państwa? Jeśli coś przecież nie działa to trzeba tego po prostu zaniechać i przyjąć nowe rozwiązania, które już działają, ale w warunkach, które są podobne do tych w naszym kraju. W innym wypadku przyszłych emerytów czeka straszny los bez zabezpieczenia odpowiedniego poziomu życia.

7 lutego 2013 | Kategoria: ZUS
Tagi: , , , ,
sty 16

Komu tak naprawdę potrzebne jest OFE Kiedy w roku 1997 rząd Jerzego Buzka powoływał Otwarty Fundusz Emerytalny, który miał zarządzać naszymi przyszłymi emeryturami wielu uważało, że to jest całkiem niezła propozycja i w końcu również my będziemy otrzymywać godne emerytury, tak wysokie jakie były odprowadzane nasze składki. Szybko jednak się to okazało mrzonką. OFE zamiast być pomocą dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zarządzaniu składkami emerytalnymi szybko okazał się całkiem sporym obciążeniem dla budżetu. Okazało się bowiem, że oprócz powołania OFE, tak naprawdę nie zmieniono nic. Składka emerytalna pozostała na niezmienionym poziomie, a przywileje emerytalne niektórych grup zawodowych powodowały, że pieniądze jakie zakłady przelewały w ramach składek emerytalnych zamiast na konta trafiały do obecnych emerytów. Na odkładanie na przyszłe emerytury brakowało pieniędzy, więc należności wobec OFE pokrywało państwo częściowo z wpływów z prywatyzacji, a częściowo powiększało to dług publiczny. Im więc więcej pieniędzy jest przeznaczanych dla OFE tym większy jest nasz dług publiczny, a więc istnieje realna obawa, że przekroczy się ustawową granicę deficytu budżetowego i trzeba będzie zredukować nie tylko dług, ale również wiele świadczeń wypłacanych z budżetu, a więc również emerytury. Może więc trzeba zamknąć OFE i opracować coś nowego, skorzystać z doświadczeń innych państw, w których systemy takie działają?

16 stycznia 2013 | Kategoria: ZUS
Tagi: , , , , ,