>

Otwarte Fundusze Emerytalne

Nasza przyszłość?

Wpisy z Listopad, 2012

lis 30

Co dalej z naszymi emeryturami? Jak kraj długi i szeroki wszyscy usłyszeli przerażeni, że pieniędzy odłożonych na kontach indywidualnych w Otwartych Funduszach Emerytalnych starczy jedynie na wypłacania emerytur przez 10 lat. A co dalej będzie z emerytami? Mają umierać, albo się uczyć żyć za pieniądze, które do przeżycia raczej nie wystarczą. Fundusze Emerytalne przecież zostały powołane, żeby pieniądze jakie były przeznaczone na ich konta inwestowały w taki sposób, by przyszłe emerytury pozwoliły na spokojne życie, a szybko się okazało, ze odprowadzane przez ZUS do konta OFE pieniądze szły głównie na budowę i wynajmowanie siedzib Funduszy, na pensje prezesów oraz licznych i całkiem nieźle opłacanych pracowników. Jedynym pocieszeniem jest to, że w przypadku śmierci osoby, która jest ubezpieczona we wspomnianych funduszach połowę tego co zostało na koncie odłożone. Jednak to jest właśnie jedyne pocieszenie. Trzeba sobie powiedzieć, że umowy z OFE były skonstruowane w taki sposób, e osoba, na koncie której są odkładane jej pieniądze nie ma żadnego wpływu na to jak jej pieniądze są inwestowane. Jaki jest więc sens umieszczania funduszy emerytalnych w OFE. Równie dobrze będzie odkładanie tych pieniędzy w całości przez osoby zainteresowane i inwestowanie w taki sposób, w jaki będzie mu przynosić jak największe zyski.

30 listopada 2012 | Kategoria: Emerytury
Tagi: , , , ,
lis 29

Pięć minut agenta Gdy wprowadzano reformę emerytalną związaną z powstaniem Otwartych Funduszy Emerytalnych, nadarzyła się okazja dla wieli osób, aby dorobić sporą sumę pieniędzy. Wszystkie z Polskich Towarzystw Emerytalnych potrzebowały sporej grupy agentów, którzy zajmą się potencjalnymi klientami. Nie da się ukryć, że za podpisywanie umów z klientami towarzystwa płaciły solidne pieniądze, dlatego też był to świetny czas dla nich samych. Sytuacja na tym rynku znacznie się zmieniła i dzisiaj praca agenta PTE już nie jest tak opłacalna. Przede wszystkim dlatego, że pozycja Otwartych Funduszy Emerytalnych w Polsce jest znacznie zachwiana. Tak naprawdę to nie wiadomo czy będą one jeszcze istnieć i czy obywatele za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będą mieli z tego tytułu jakiekolwiek pieniądze. Nie da się zatem ukryć, że dzisiaj pozycja agentów PTE na rynku znacznie zmieniła swoje znaczenie. Mieli jednak już kilka bogatych lat, kiedy mogli dorobić na tym procederze spore pieniądze. Niektóre firmy stosowały bardzo podstępne metody, aby tylko z nimi podpisywać umowy. I tak dla przykładu, znacznie ułatwione zadanie mieli agenci PTE Polsat. Na samym początku bowiem klienci, którzy z nimi podpisywali umowy, dostawali jednocześnie dekoder cyfrowego Polsatu bezpłatnie. Jednak czy nie cel uświęca środki? No właśnie, a więc dlaczego tego nie wykorzystać.

29 listopada 2012 | Kategoria: Emerytury
Tagi: , , , ,
lis 26

Rankingi, rankingi, rankingi Od początku reformy emerytalnej, która wprowadzała w Polsce Otwarte Fundusze Emerytalne dało się wyróżnić kilka Towarzystw Emerytalnych, które wiodły prym w rankingach. Czy owe rankingi mają de facto jakieś znaczenie dla klientów? Jak najbardziej, gdyż to one decydują, w których Otwartych Funduszach Emerytalnych nasze pieniądze mają się najlepiej. Zasadniczo są one publikowane w prasie i na stronach internetowych co kwartał. Poszczególne Otwarte Fundusze Emerytalne zamieniają się swoimi miejscami, ale na pewno da się wyróżnić kilka, które już od wielu lat utrzymują się w czołówce. Da się również wyróżnić i takie, które ciągle znajdują się w ogonach tej klasyfikacji. Na przestrzeni lat, niektóre fundusze emerytalne przestawały istnieć, pojawiały się nowe, ale jednocześnie od tych wielu lat w czołówce rankingu znajdują się te same solidne firmy. Można zatem mówić, że do najbardziej stabilnych funduszy emerytalnych w Polsce możemy zaliczyć Nationale Nederlanden, PZU Złota Jesień czy też Aviva, czyli byłe Commercial Union. Niekoniecznie ta kolejność jest właściwa w danym momencie, ale też niewątpliwie tym firmom można bez uprzedzeń zaufać. Oczywiście II filar i popularne OFE nie dadzą nam jakichś kokosów na emeryturze, ale z pewnością lepiej jest mieć nieco więcej niż nieco mniej i dlatego też wybierać właśnie te fundusze emerytalne.

26 listopada 2012 | Kategoria: Wady i zalety
Tagi: , , , ,